اویک در یک نگاه

 OIEC در کلاس جهانی، دانش محور، نوآور و رقابت پذیر، با ایجاد تنوع در سبد کسب و کاری خود در صنعت انرژی با چابکی، بهروری در بستر یک حاکمیت شرکتی مطلوب با تمرکز بر رویکرد توسعه پایدار برای ذینفعان

آشنایی با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت OIEC

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت در تاریخ 1366/02/07 به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و در حال حاضر بصورت شرکت سهامی عام جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری اهداف (سهامی عام) و واحد تجاری نهایی گروه، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت است.

گروه مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک)، فعالیت‌های خود را از سال 1367 و با مشارکت در احداث پالایشگاه بندرعباس و همچنین ساخت واحد روغن سازی پالایشگاه نفت اصفهان آغاز و به عنوان عضوی تأثیرگذار در صنعت نفت و گاز کشور، بیش از سه دهه است که در خط مقدم جبهه صنعتی فعالیت داشته و پروژه‌های متعددی را در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، از جمله مگاپروژه‌های فازهای 9 و 10، 17 و 18 و 20 و 21 میدان گازی پارس جنوبی، به انجام رسانده است.

از مهمترین ثمرات فعالیت‌های این گروه در طی سالیان گذشته، علاوه بر سودآوری و ارتقاء نام تجاری و جایگاه این شرکت در صنعت؛ رشد و توسعه پیمانکاران، سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی، ارتقای توان فنی و مهندسی آنها و ایجاد هزاران فرصت شغلی برای متخصصان، دانشگاهیان و نیروهای بومی در مناطق عملیاتی بوده است.

گروه اویک امروز با در اختیار داشتن پروژه‌های متعدد و متنوع در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی، از جمله توسعه میادین نفت و گاز، مجتمع‌های الفین، نگهداشت و افزایش تولید میادین نفتی، مخازن ذخیره‌سازی، پتروپالایشگاه‌ها، واحدهای NGL و ده‌ها پروژه دیگر، توانسته ضمن رونق کسب و کار، جایگاه خود را در صنعت، تثبیت و رو به رشد سازد. از طرفی با هدف ایجاد درآمد پایدار، ضمن اخذ مجوز سرمایه‌گذاری در احداث واحد UPR قشم از مجموعه اهداف، درصدد احداث و بهره‌برداری از واحدهای پایین‌دستی پتروشیمی نیز می‌باشد.

این مجموعه در دهه چهارم فعالیت خود با همراهی چندین شرکت تخصصی زیر مجموعه، که با هدف چابکی و سرعت در اجرای پروژه‌ها و رویکرد تخصص‌گرایی ایجاد شده‌اند، قادر است تمامی مراحل زنجیره ارزش پروژه‌های صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی را از مرحله طراحی مفهومی تا مرحله راه‌اندازی و بهره‌برداری، انجام و به عنوان بازوی مورد اعتماد وزارت نفت، ضمن تأمین منافع سهامداران و بازنشستگان محترم، خدمات شایسته‌ای را به کشور و کارفرمایان محترم ارائه نماید.

گروه اویک به عنوان مجموعه‌ای قدرتمند در صنعت نفت کشور، علاوه بر دارا بودن گواهی صلاحیت پیمانکاری (EPC) رتبه یک از سوی سازمان برنامه و بودجه، به عنوان شرکت اکتشاف و تولید (E&P) رتبه یک، بالاترین نمره ارزیابی فنی را از سوی وزارت نفت در سال 1401دریافت نمود. بدین ترتیب، امکان انعقاد قراردادهای اکتشاف و تولید از میادین نفت و گاز را تا سقف 12 میلیارد دلار، دارا می‌باشد. همچنین مدیرعامل گروه اویک به عنوان رئیس انجمن شرکت‌های اکتشاف و تولید، سیاست‌ها و راهبردهای کلی این تشکل صنفی را در سطح کشور، راهبری می‌نماید.

در اختیار داشتن زنجیره شرکت‌های تخصصی زیرمجموعه، شبکه گسترده پیمانکاران فرعی و سازندگان و تأمین‌کنندگان تجهیزات، دانش فنی اجرای مگاپروژه‌ها، تجربه غنی و هسته قدرتمند مهندسی و اجرایی، خوشنامی و اعتبار این مجموعه در صنعت نفت و همچنین مورد اعتماد بودن از سوی کارفرمایان؛ همگی از جمله قابلیت‌ها و وجوه متمایز گروه اویک محسوب شده و جایگاه برتر این شرکت را نسبت به سایر رقبا، در صنعت نفت کشور نشان می‌دهد. 

مروری بر کارنامه گروه اویک

•  افزون بر سه دهه حضور مقتدر و حرفه‌ای با اجرای بیش از 150 پروژه ماندگار در صنعت نفت 

•  نامی معتبر و آشنا در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

•  بازوی وزارت نفت در حوزه E&P (اکتشاف و تولید)

•  کسب جایگاه بیستم در میان 30 پیمانکار برتر EPC خاورمیانه

•  بهره‌مندی از گروه شرکت‌های تخصصی در راستای تکمیل زنجیره‌ ارزش

•  قابلیت مدیریت جامع پروژه‌ها از مهندسی مخازن در بالادست تا بهره‌برداری در پایین‌دست

•  دارای نظام مدیریت HSE در راستای حفظ کرامت انسانی، ایمنی و محیط زیست

مروری بر کارنامه گروه اویک
مروری بر کارنامه گروه اویک

•  سابقه مدیریت مگا پروژه‌های بالادستی و حضور در قراردادهای بیع متقابل

•  مشاور وزارت نفت و مدیریت طرح در اجرای پروژه‌های ملی نگهداشت و افزایش تولید نفت

•  دارای بیش از 9500 نیروی شاغل در گروه و برخوردار از دانش بیش از 3000 نیروی متخصص

•  توانمند در مدیریت و اجرای همزمان چندین مگاپروژه

•  متعهد به عملکرد متوازن و توسعه پایدار با رویکرد تحول‌گرا در حوزه‌های جدید و انرژی تجدیدپذیر

•  دارای سابقه همکاری با شرکت‌‎های بین‌‎المللی معتبر

• اجرا و پیاده‌سازی پروژه‌های ارزیابی، تحلیل و عارضه‌یابی استراتژی‌های کسب و کار از دو منظر پیمانکاری عمومی نفت و گاز (GC) و اکتشاف و تولید (E&P)، با همکاری شرکت‌های تحلیلگر معتبر بین‌المللی با هدف بهبود سیستم‌ها و حوزه‌های کلیدی

• دارای زنجیره کامل خدمات از مدیریت تکنولوژی و خدمات پیمانکاری مهندسی و مدیریت پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی در ساختار شرکت‌های تابعه (از مهندسی مخازن تا بهره برداری و تعمیر و نگهداری)

• عامل اثربخش در فعال‌سازی ظرفیت کارخانه‌های داخلی با بیش از یک میلیارد دلار سفارش‌گذاری در ساخت تجهیزات مربوط به پروژه‌های داخلی